AKOM'DAN İSTANBUL'A YENI KAR UYARıSı! LAPA LAPA YAğACAK, SöMESTR TATILI UZAYABILIR

Kar yağışı sömestr tatilini uzatacak mı? Uzmanlar açıkladı. İstanbul beklenen kar yağışını henüz alamasa da İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da kış gerçek yüzünü göstermeye başladı. Yer yer 1 metreye varan kar örtüsü oluştu. Anadolu'dan güzel haberler gelirken İstanbul'un kaderi de değişiyor. Sibirya'da gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek İstanbul'da Meteoroloji'nin verilerine göre günlerce kar yağacak. Pazartesi okulların da açılacağı göz önünde bulundurulunca uzmanlar sömestr tatilinin uzayabileceğini ifade ediyor. Bu uyarıların ardından AKOM ve İstanbul Valiliği'nden de uyarı geldi: Yoğun kar geçişleri olacak.

Aralık ve ocak ayında yeterince yağış almayan yurdumuz kuraklık riski altındaydı. Son günlerde Anadolu ve doğu bölgelerinde kar yüzünü gösterdi, kentler beyaza büründü. Hatta bazı bölgelerde 1 metreye varan beyaz örtü oluştu.

Anadolu'nun kuraklık kaderi değişirken batı bölgeler henüz beklenen yağışı almadı. Ancak batı bölgelerin kaderi de değişiyor. Meteoroloji ve uzmanlar İstanbul'da yoğun kar yağışı için tarih verdi. Meteoroloji'nin tahminine göre günler sürecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul başta olmak üzere peş peşe kar yağışı uyarıları gelmeye başladı. Son olarak Meteoroloji önümüzdeki 7 gün yurt genelinde beklenen hava olaylarına ilişkin bir değerlendirme haritası yayımladı. Buna göre yurdun büyük bir bölümünde kar etkili olacak.

İSTANBUL'DA YARIN VE CUMARTESİ YAĞMUR VAR

Pazar gününden itibaren Sibirya'dan gelecek yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek yurdumuzda "İstanbul'a kar gelecek mi?" sorusu merak ediliyor. Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu raporuna göre İstanbul'da yarın ve cumartesi günü yağmur görülecek.

İSTANBUL'A PAZAR GÜNÜ KAR KUVVETLİ GELİYOR

Pazar günü ise İstanbul'e beklenen kar yağışı başlıyor. 5 günlük tahmine göre salı gününe kadar sürmesi beklenen kar yağışının kuvvetli olacağı ve sahil bölgelerinde bile beyaz örtü oluşturacağı ifade ediliyor.

SICAKLIKLAR SIFIR DERECENİN ALTINA DÜŞECEK

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, cumartesi akşam saatlerinden itibaren başlayacak kar yağışının pazar günü etkisini artacağını açıklayarak şu ifadeleri kullanmıştı: "Pazar günü hava çok soğuk. Sıcaklıklar 0 derecenin altında hissedilecek. O yüzden kentin genelini kaplayacak kar yağışını pazar günü bekliyoruz"

"KIŞLIKLARI KALDIRANLAR DİKKAT"

Öte yandan Hava Forum ise sosyal medya hesabından Sibirya'dan gelecek soğuk hava dalgasına dikkat çekerek "Kar severler hazır mıyız? 5 Şubat itibarıyla Türkiye için 2022/2023 kış mevsimi başlıyor. Kışı bitirenler, kışlıkları kaldıranlar, naftalinleyenler Sibirya'dan size bir mesaj var: "Geliyorum". "Winter Is Coming" dedi.

"SÖMESTR TATİLİ UZAYABİLİR"

İstanbul'a beklenen kar yağışıyla uyarılarda bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, Pazartesi günü bitecek yarıyıl tatiline dikkat çekerek "İstanbul bugün cuma yağmurlu. Akşam yağış yok. Öğlen saatlerinde yüksekler karla karışık yağmurlu. Sıcaklık 8 C. Pazar evinizde oturun kar var. Pazartesi salı hatta çarşamba da var. Sömestr tatiline pazartesiyi de katsak iyi olur. Pazar pazartesi salı Anadolu'da da kar var. Bu günlerde kıyılar hariç yerde kar örtüsü artar." ifadelerini kullandı.

AKOM'DAN DA UYARI GELDİ

Hafta boyunca Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul'un, pazar günü sabah 08.00'den itibaren Sibirya kökenli daha soğuk bir havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. İBB AKOM verilerine göre; soğuk hava kuzeyli rüzgarların (Karayel, Yıldız) 60-80km/s hızla fırtına şeklinde esmesiyle şehre giriş yapacak. Soğuk hava nedeni ile hâlihazırda 5-7°C'ler civarında seyreden sıcaklıklar kar değerlerine -1, 3°C gerileyecek. Soğuk hava ve fırtınanın beraberinde, il genelinde karla karışık yağmur ve kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor. 

 

YER YER YOĞUN KAR YAĞIŞI GEÇİŞLERİ OLACAK

Pazar sabah saatlerinden itibaren şehir merkezinde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi beklenen yağışların kuzey ve yüksek kesimlerde (Çatalca, Arnavutköy, Çekmeköy, Beykoz, Şile, Aydos ) kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra il genelinde fırtına ile birlikte yer yer kuvvetli kar şeklinde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor. 

Perşembe sabah saatlerinde kadar İstanbul üzerinde etkili olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası nedeni ile sıcaklıkların yer yer 0°C ve altına gerileyebileceği, beraberinde buzlanma ve don olayları ile birlikte kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.  

VALİ YERLİKAYA: CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ KARLA KARIŞIK YAĞMUR BEKLENMEKTEDİR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Cumartesi ve Pazar günü karla karışık yağmur beklenmektedir. Lütfen tedbirli ve dikkatli olalım" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Yerlikaya, "Kıymetli Hemşehrilerim, 16.00 itibarıyla Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden alınan bilgilere göre İstanbul'da; umartesi ve Pazar günü karla karışık yağmur beklenmektedi. Lütfen tedbirli ve dikkatli olalım. Gelişmelerden sizleri sürekli bilgilendireceğiz" ifadelerini kullandı.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU RAPORU

2023-02-02T13:11:03Z dg43tfdfdgfd