SKOLYOZA EGZERSIZLI çöZüM

Omurga eğriliği hastalığı olarak bilinen skolyoz, insanların günlük hayatını oldukça etkiliyor. Eğriliğin derecesine göre tedavinin değiştiğini belirten Fizyoterapist Elif Eraslan, '20 derecenin altındaki eğriliklerde skolyoza yönelik egzersizler uygulanır. Bunlar arasında en yaygın olanı schroth egzersizi. 3 boyutlu bir yöntem olan schroth ile bozulmuş vücut dengesinin yeniden düzelmesi amaçlanır. Eğriliği 20-40 derece arasında olanlara korse, 40 dereceden fazla ise ameliyat gündeme gelir.' diyor.

Skolyoz halk arasında bilinen tabirle omurga eğriliği günümüzde yaygın olarak görülen ortopedik bir problem. Omurganın sağ ya da sol tarafa doğru eğrilmesi ile karakterize olan skolyoz, hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve hastalığın çeşitli semptomları nedeniyle insanların günlük hayatlarında sıkıntı yaşamasına sebep olabiliyor. Tedavisi de eğirilik derecesine göre değişiyor. Kendiliğinden düzelme ihtimali çok düşük olan skolyoz hastalığını La Magie Clinic'in kurucusu genç kadın girişimci akademisyen ve fizyoterapist Elif Eraslan ile konuştuk. Skolyoz hastalığı konusunda yurtiçi ve yurtdışı sayısız kurs ve seminerlere katılan Eraslan sorularımızı yanıtladı.

D VİTAMİNİ EKSİLİYOR TETİKLİYOR

Skolyoz nedir? Ve bu hastalığa ne sebep olur?

Sağlıklı bir omurgaya arkadan bakıldığı zaman tüm omurgaların diziliminin aynı doğrultuda olduğu görülür. Ancak bu dizilimde herhangi bir nedenle sağa ya da sola doğru 10 derecenin üzerinde eğrilmesine skolyoz denir. Skolyoz nedeni tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte doğumsal ya da sonradan olabilen skolyoza; vitamin eksiklikleri, diyabet, omurga yaralanmaları, anormal biyomekanik yüklenmeler, genetik faktörlerin sebep olabilceği düşünülüyor. Son yıllarda D vitamini eksikliğinin skolyoz üzerine etkisi üzerine çalışmalar yapılıyor.

Hastalığı önlemek mümkün mü?

Malesef, skolyoz sebebi kesin olarak bilinmeyen bir deformite olması nedeniyle önlenebilir değildir. Fakat derecelerine göre egzersiz programları ve korse tedavisi ile oluşan skolyozu azaltmak mümkün.

KIZLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Görülme sıklığı nedir?

Nüfusun yaklaşık yüzde 10'unda 10 dereceden daha az eğrilikler olur ve bunlara asimetri adını veriyoruz. 10 derecenin üzerinde skolyoz tanısı koyduğumuz oran yüzde 3-4 oranında. Kız çocuklarda erkek çocuklara göre yaklaşık 10 kat daha sık görülür.

Bu hastalık insanların günlük yaşamını nasıl etkiler? Hangi durumda doktora gitmeli?

Bazı hastalarda hiçbir belirtiye rastlanmazken, bazılarında ise sırt ağrısı, bacak ağrısı, yürüyüş sırasında bacaklarda uyuşma, karıncalanmaya sebep olabilir. Omuz yüksekliğinde eşitsizlik, bel çukurlarında eşitsizlik, öne eğildiğinde kürek kemik yüksekliğinde eşitsizlik, pelvis asimetrisi en kolay farkedilebilen bulgular. Bunun dışında sırtta kıllanmada artış, anormal uzun kol ve bacaklar, bacaklara göre gövdenin orantısız kısalığı diğer bulgular arasında. Bu bulgulara rastlanıldığında mutlaka bir doktora danışılmalı.

DERECESİNE GÖRE TEDAVİ DEĞİŞİYOR

Tedavisi var mı?

Öncelikle skolyozun derecesini yani cobb açısını ölçüyoruz. 20 derecenin altındaki eğriliklerde hasta gözlem altına alınır. Bu dönemde skolyoza yönelik apesifik egzersizler uygulanır. Schroth egzersizleri skolyoza özel bir rehabilitasyon programıdır. En popüler olanı ve en yaygın kabul görenidir. Biz de daha çok bu yöntemi tercih ediyoruz. 3 boyutlu bir yaklaşım içeren Schroth yöntemi, bozulmuş vücut dengesini yeniden düzenlemeyi amaçlar. Egzersiz barları ve aynalar yararlanılan temel öğelerdir. Germeler, kolların ve gövgenin uygun pozisyonlanması ve kasların kuvvetlenmesi için egzersizler uygulanır. Bu tedavi aynı zamanda solunum tekniklerine yönelik egzersizleri de içerir. Ev egzersizi programı oluşturulduktan sonra evde de yapabilir. Yurt dışında bunun yatılı okulları var hatta. Ama Türkiye'de yok. 20-40 derece arasında ve büyüme potansiyeli olan kişilerde korse tedavisi tercih edilir. 40 dereceden fazla ise ameliyat gündeme gelir. Bu açılarda önemli olan bir diğer unsur büyüme potansiyeli olup olmadığı ve ilerleme derecesidir.

Modern tıp dışında başka tedavi yöntemleri var mı?

Saydığımız tedavi seçeneklerinin dışında manuel terapi de yani elle yapılan terapi skolyoz rehabilitasyonunda kullanılabilen bir yöntem. Eğriliğin düzeltilmesinde, ağrının azaltılmasında, düzelmenin korunmasında hastalar tarafından tercih ediliyor.

SAĞLIK TURİZMİ KONUSUNDA İDDİALIYIZ

Biraz bize kendinizden bahseder misiniz?

Üniversitede Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olduktan sonra özellikle omurga ve omuz rehabilitasyonuna yöneldim. Ve skolyoz üzerine yurtiçi ve yurtdışı sayısız kurs seminere katıldım. Bir süre Newyork'ta bir hastanede görev yapıp Türkiye'ye geri döndüm. La Magie Clinic içerisinde hem sağlık hizmetlerini alabileceğiniz hem de aynı zamanda sağlıklı yaşam için birçok hizmet bulabileceğiniz bir yer. Türkiye' de ilk olan headspayı da bu ay hizmetlerimiz arasına soktuk. Geçtiğimiz yıl Fransa şubemizi açtık. Bu yıl Dubai için çalışmalarımız başladı. Aynı zamanda sağlık turizmi yetkinlik belgesi olan şirketimizde sağlık turizmi ile ülkemize yabancı turist girişi yapmaya devam ediyoruz. Sağlık ve güzellik konusundaki tecrübelerimizi kendi kozmetik markamız Browny'de birleştirip danışanlarımıza sunuyoruz. Zayıflama kahvemiz mucizevi yüz bakım yağımız ve kaş kirpik yağımız en çok beğenilen ürünlerimiz arasında.

2023-05-27T04:04:02Z dg43tfdfdgfd