SüT KUZULARı ANNELERIYLE BULUşTU

Sivas’ın eşsiz coğrafyasında baharın gelmesiyle birlikte güzel doğa olaylarından biri daha yaşandı. Baharın müjdecisi olarak görülen kuzuların, anneleri ile buluştuğu anlar renkli görüntüler oluşturdu.

Sivas’ın Ulaş ilçesinde bulunan Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü’ne (TİGEM) ait ahırlardan çıkan yüzlerce kuzu anneleriyle buluşması havadan görüntülendi. Baharın müjdecisi olarak kabul edilen kuzular, annelerinin yanına dönmelerinin sevincini yaşadılar. Dağların zirvelerinden çıkan serin rüzgârlarla coşan doğa, bu buluşmalara şahitlik etti. Koyun sürülerinin kuzularıyla buluşması, yeşilin bin bir tonuyla buluşarak göz kamaştıran bir tablo oluşturdu.

Kokularından annelerini tanıyorlar

Koyunların çok duygusal hayvanlar olduğunu belirten Ulaş TİGEM Müdürü Hasan Keskin, “Bu sürüde 600 koyun 950 kuzumuz var. Anne doğurduğu kuzunun kokusunu alıyor. Bu kadar kuzunun içerisinden kendi yavrusunu seçerek buluyor ve ona sütünü veriyor. Başka bir kuzu onu emmeye geldiğinde o sütü salgılamıyor. Kendi yavrusunun geldiğini anladığı zaman anne o sütü salgılıyor. Daha sağlıklı doyuruyor bu da kuzunun erken yetişmesini sağlıyor. Biz kuzuyu bir ay annesinin yanından hiç ayırmayız. Bir ay sonra akşam ayırır sabah tekrar birleştiririz. Böylelikle yem tüketimine de alışmasını sağlarız. Kuzu annenin yanında olduğu zaman sürekli annesini oyalar ve annenin zamanını kaybettirir. Koyun sütten kesilerek gelecek çiftleşmeye kendini hazırlar. Koyun ve kuzularımızı koruyu hekim eşliğinde sürekli kontrol ve takip ederiz. Kuzular annelerini bir ay boyunca emer. Daha sonra yaklaşık 2 ayda besleriz ve kuzular yetişmiş büyümüş olurlar. Akkaraman koyununun sütü yağlı olduğu için diğer ırklara göre kuzular daha hızlı yetişir” şeklinde konuştu.

2024-05-15T07:40:31Z dg43tfdfdgfd