HAFTANıN PRO İNCELEMESI: NVIDIA YERINE BU ÇIP ÜRETICISINI DEğERLENDIRIN

  • Nvidia hisseleri hızla yükseldi ve şu anda aşırı değerlenmiş durumda
  • Dolayısıyla, hisseyi şimdi satın almak çok riskli ve bunun yerine diğer çip üreticilerini düşünebilirsiniz
  • InvestingPro'ya göre, çip üreticisi hisselerine yatırım yapmak isteyenler için Qualcomm biçilmiş kaftan

Yarı iletken endüstrisi, yapay zeka (AI) teknolojilerine yönelik talepteki artış nedeniyle büyük ilgi gördü. Çarşamba akşamı, NVIDIA (NASDAQ:NVDA) ilk çeyrek sonuçlarını açıklayarak sektörde zaten yüksek olan heyecanı daha da artırdı.

Şirketin piyasa beklentilerini aşan etkileyici kâr ve satış figürleri, hissede yaklaşık %25'lik kayda değer bir ralliyi tetikledi.

Kaynak: InvestingPro

Hisse başına kâr 0,92 dolarlık beklentinin %18,8 üzerinde 1,09 dolar olarak gerçekleşirken, gelirler konsensüse kıyasla %10,3'lük olumlu bir sürprizle 7,1 milyar dolara ulaştı. Buna ek olarak, Santa Clara, California merkezli çip üreticisi, büyük ölçüde yapay zeka için olumlu görünüm sayesinde iyimser tahminler sundu.

Yapay Zeka, Nvidia'nın şu anda dünya lideri olduğu bir alan olan süper güçlü bilgi işlem bileşenlerinin kullanımına dayanıyor. Bir yatırımcı açısından sorun, Nvidia'nın yapay zekanın yaygın kullanımından en büyük faydayı sağlayacaklardan biri olacağının belki de biraz fazla belli olması.

Yatırımcılar yılın başından bu yana hisseye akın ediyor. Hisse, 2023'ün başından bu yana %160'lık olağanüstü bir kazanç elde etti ve en azından şimdilik potansiyelinin tükendiğine dair endişeleri artırdı. Ve şimdi, Nvidia'nın değerlemesi çok riskli hale geldiği için yatırımcılar hangi çip hissesini düşüneceklerini merak ediyor olabilirler.

Bu soruları yanıtlamak için ABD'de listelenen önde gelen çip hisselerini karşılaştırmak üzere InvestingPro aracına başvurduk. Özellikle, ABD'nin en önemli 7 çip hissesini gelişmiş bir Takip Listesi'nde topladık.

Nvidia'ya ek olarak, ana rakibi Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), Intel (NASDAQ:INTC) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing'in (NYSE:TSM) yanı sıra Micron (NASDAQ:MU), NXP Semiconductors NV (NASDAQ:NXPI) ve Qualcomm (NASDAQ:QCOM) gibi daha küçük şirketleri de dahil ettik.

Kaynak: InvestingPro

InvestingPro'dan alınan verilere göre, Nvidia'nın hisseleri şu anda 196 F/K oranıyla çok yüksek bir değerlemeye sahip. Bu, AMD'nin F/K oranından daha düşük olsa da, sektör ortalamasından hâlâ çok daha yüksek.

Dahası, hisselere yönelik adil bir değer belirlemek için çeşitli tanınmış finansal modelleri kullanan InvestingPro Adil Değer hesaplayıcısına göre Nvidia'nın adil değerinin 263,86 dolar olduğunu görebiliyoruz, bu da mevcut fiyattan %30,5'lik bir aşağı yönlü risk anlamına geliyor.

Diğer hisse senetlerine gelince; AMD, Micron, Intel, NXP ve Taiwan Semiconductor InvestingPro'ya göre adil bir şekilde değerlenmiş durumda ve InvestingPro Adil Değer modellerine ve ortalama analist hedeflerine göre sınırlı yukarı yönlü veya negatif potansiyele sahip.

Bu listedeki yalnızca bir hisse senedi InvestingPro modelleri tarafından adil değerinin altında olarak değerlendiriliyor: Analistler tarafından iskontolu olduğu düşünülen tek hisse senedi olan Qualcomm, yalnızca InvestingPro Adil Değer'e göre değil, analistlere göre de en yüksek yükseliş potansiyelini gösteriyor. Son olarak, Qualcomm aynı zamanda bu listedeki en düşük F/K oranına sahip hisse senedi.

Qualcomm: Haksızca mı Eleştiriliyor?

Qualcomm hisselerinin günlük grafiğine hızlı bir bakış bizi yatırım yapmaya pek de teşvik etmiyor. Hisse senedi, Ocak 2022'de 193,58 doların üzerindeki tarihi zirvesinden bu yana güçlü bir düşüş trendi içinde.

Kaynak: Investing.com

Özellikle, hisse senedi Çarşamba günü Temmuz 2020'den bu yana dokunulmamış bir eşik olan 101,58 dolarda dip yaptı.

Ayrıca, en son çeyreklik sonuçların şirketi haksız ve ağır bir şekilde cezalandırmış gibi görünmesi de ilginçtir. 3 Mayıs'ta şirket, konsensüsün çok az olarak altında kalan hisse başına kâr ve beklentileri %1,7 oranında aşan satışlar açıkladı.

Yine de hisse ertesi gün %8'in üzerinde değer kaybetti ve ardından düşmeye devam etti, bu da değerlemenin artık bir alım için cazip olabileceğini gösteriyor.

Temettüler: Qualcomm'u Düşünmek İçin Başka Bir Neden

Bu hisse senedine sahip olmanın önemli bir avantajı da temettü ödemesidir.

Kaynak: InvestingPro

Qualcomm'un temettü verimi %3,11 ile çip hisseleri arasındaki en yüksek oranlardan biridir.

Kaynak: InvestingPro

InvestingPro verilerine göre, temettü son 20 yıldır sürekli olarak artıyor ve bu eğilimin yavaşladığına dair herhangi bir belirti yok.

Sağlam Finansal Sağlık

Son olarak, Qualcomm'un finansal sağlık derecelendirmelerinin sağlam olduğunu belirtmek de güven verici.

Kaynak: InvestingPro

InvestingPro'nun finansal sağlık skorlarına göre Qualcomm'un finansal performansı 5 üzerinden 4 olarak derecelendirilmiştir.

Kaynak: InvestingPro

Bunun da ötesinde, San Diego, California merkezli çip üreticisinin finansal sağlık skoru trendi son yıllarda olumlu seyretmektedir.

Sonuç

Nvidia, yapay zeka heyecanı arasında cazip bir isim olsa da, aşırı değerli olduğu için muhtemelen hisse senedini satın almak için ideal bir zaman değil. Ancak bu, tüm çip stoklarından uzak durulması gerektiği anlamına gelmiyor.

Analizimiz, şu anda satın almayı düşünebileceğiniz Qualcomm gibi, mevcut değerlemelere göre yükselmek için çok fazla alana sahip birkaç şirket olduğunu ortaya koydu.

Güçlü bir analiz aracı kullanarak kendi araştırmanızı yapmakla ilgileniyorsanız, InvestingPro'nun 7 günlük ücretsiz deneme sürümüne bugün kaydolabilirsiniz!

Açıklama: Bu makale yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır; herhangi bir şekilde varlık satın almayı teşvik etme amacı taşımadığı gibi yatırım yapmak için bir talep, teklif, tavsiye, danışmanlık veya öneri teşkil etmez. Her türlü varlığın birden fazla bakış açısıyla değerlendirildiğini ve oldukça riskli olduğunu ve bu nedenle herhangi bir yatırım kararının ve ilgili riskin yatırımcıya ait olduğunu hatırlatmak isterim.

2023-05-26T19:41:55Z dg43tfdfdgfd