CANNES FILM FESTIVALI'NDE TüRKLER BAşARıLARıYLA PARLADı

76. Cannes Film Festivali 16 -26 Mayıs tarihlerinde tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Sinema, kültür ve sanat fokuslu festivalin hiç kuşkusuz en önemli vitrini her zaman olduğu gibi kırmızı halı geçidiydi. Bu yıl festivalde Nuri Bilge Ceylan'ın filmi kadar Gülafer Ataş ve kız kardeşi İpek Boyayan'ın elbise tasarımları çok konuşuldu.

Aktörler, aktristler, ünlü yapımcılar, top modeller, şarkıcılar, dünyaca ünlü birçok sosyal medya fenomeni film galalarında şıklık yarışındaydı. Bende bir hafta boyuna bu büyülü atmosferi orada yaşadım, gözlemledim ve sizler için festivalde konuşulan Türklerin başarılarını yazdım.

SİNEMADA NURİ BİLGE CEYLAN 'KURU OTLAR ÜSTÜNE'

Başarılı yönetmen Nuri Bilge Ceylan, yeni filmi 'Kuru Otlar Üstüne' ile Altın Palmiye için en başarılı adaylar arasında yer alıyor. Üç saatlik film gösterimi sonrası, uzun süre ayakta alkışlanan yönetmen ve oyuncular bakalım bu özel ödülü alabilecek mi. Sonuç ne olursa olsun Türk yönetmenimizin ve oyuncularımızın böylesi dev platformdaki başarısı bizi oldukça gururlandırdı. Başrolde oynayan Merve Dizdar kırmızı halıda tercihini Louis Vuitton marka bir elbiseden yana kullanmıştı. Sosyal medyadan çok sert ve kötü eleştiriler alan oyuncu, kendi hesabından seçiminden mutlu olduğunu ve bunun kimseyi ilgilendirmediğini paylaştı. Bence genel tarzına uygun, konforlu ve zarif bir seçim yapmıştı. Elbisenin yukarıdan aşağı akan taşlı desenine, omuz ve bel bandının birleştirilerek iki boyut yaratan kadife yorumu asil ve royal bir etki yaratıyordu. Sadece Cannes Kırmızı Halı'da genellikle daha renkli, fırfırlı ve gösterişli elbiseler seçildiğinden, gözler öyle tasarımlar aramış olabilir bu nedenle de bu sert yorumlar geldi diye düşünüyorum.

KIRMIZI HALIDA GÜLAFER ATAŞ VE İPEK BOYAYAN TASARIMLARI

Haute Couture tasarımcısı kız kardeşler Gülafer Ataş ve İpek Boyayan uzun yıllardır Cannes Film Festivali kırmızı halı geçitlerinde kendilerinden oldukça bahsettiriyorlar.

Bu yıl festivalin açılış gününden son gününe kadar birçok ismi giydirdiler. Almanya'nın en ünlü kadın oyuncularından Veronica Ferres elbisesiyle dünya basınından çok güzel yorumlar aldı. Elbisenin yandan akan kuyruğu, drape ve kaşnak işleme detayları oldukça başarılıydı. İngiliz Kraliyet Ailesi üyelerinden Lady Victoria Hervey tasarımcılarımız ile çalışmaktan mutluluk duyduğunu İngiliz basınında paylaştı.

Ülkemizde yaşayan Alman oyuncu Willa Ellles tasarımcı kız kardeşlerden beyaz uzun kuyruklu straplez model bir elbise ile kırmızı halıdaydı. Bence tam bir kuğu gibi olan Elles, ilk defa tasarımcıların elbisesini giydiğini ama bu elbisenin kendisini çok özel hissettirdiğini paylaştı. Bu isimlerin dışında Miss Universe seçilen Kate Xeeva, Los Angeles'dan oyuncu Stefania Makarova, oyuncu ve model Zarina Yeva ve son olarak Best Model Yarışması'nın taçlı güzellerinden Maylin Uyanık'da eşsiz elbise modelleriyle başarılı moda tasarımcısı kız kardeşleri seçtiler. Bu isimlerin styling çalışmalarına Samuel Sohebi ve Nilüfer Satorius destek verdiği birebir gözlemledim ve beğendim.

2023-05-27T04:04:05Z dg43tfdfdgfd