BU şAMPUANı SEçENLER BIN PIşMAN OLUYOR! SAç DIPLERINI KURUTUYOR, EGZAMA VE KEPEğI COşTURUYOR

Saç bakımı hem kadınlar hem de erkekler için büyük önem taşıyor. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için düzenli olarak saçlarınızı temiz tutmanız gerekiyor. Saçınız için kullandığınız her ürün saç sağlığınızı doğrudan etkiliyor. Bu sebeple özellikle şampuan seçimi yaparken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Genellikle her şampuanın içerisinde sülfat bulunuyor. Sülfat içerikli olan bu şampuanları kullanmak saça ciddi zarar verebiliyor.

Saçlar genellikle vücudun en önemli aksesuarı olarak bilinir. Işıl ışıl görünen, canlı, parlak ve güçlü saçlara sahip olmayı herkes ister.

Sağlıklı ve kusursuz saçlara sahip olabilmek için mutlaka saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmanız gerekir.

Her insanın saç tipi birbirinden farklıdır. Kuru, karma, hassas ve yağlı saç deriniz olabilir. Güçlü saçlara sahip olmanın yolu saç derisi bakımı yapmaktan geçiyor.

Gün içerisinde dış etkenlerden çok fazla etkilenen saçlarınızı temizlemeniz ve saç diplerinizi yağ ve kir kalıntılarından arındırmanız gerekir. Bunun içinde saçlarınızı düzenli olarak yıkamalısınız.

Kullandığınız şampuanlar saç sağlığınızı doğrudan etkiler. İçeriği doğal olmayan ve saça zararlı maddeleri barındıran şampuanlar zamanla saçlarınızın kurumasına, kepeklenmesine, egzama oluşmasına ve dökülmesine yol açar.

Bu sebeple olabildiğinde kaliteli şampuanları kullanmak gerekir. Saç sağlığınızı önemsiyorsanız bu maddeleri barındıran şampuanlardan mutlaka uzak durun.

Aşırı yağlı saçlara sahipseniz yağlı saçlar için tasarlanmış ve formüle edilmiş şampuanları kullanmanız gerekecektir.

Kuru saç dipleriniz varsa mutlaka saç diplerinize nem depolayan şampuanları tercih etmeniz gerekir. Peki, şampuan seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir.? Bunun yanıtını uzmanlar detaylıca açıklıyor.

Herkes çok köpüren şampuanların saçı daha detaylı temizlediğiniz ve arındırdığını düşündür. Ancak bu doğru bilinen yanlış bilgiler arasında yer alır. Uzmanlar köpüren şampuanları son derece sağlıksız buluyor.

Köpük, birçok insanın saçlarını yıkarken temizlendiğini ve ferah hissetmelerini sağlıyor. Bununla birlikte, sülfatlar gibi bazı köpürme maddeleri, bazı insanlar için saç ve ciltte kuruluk, tahriş veya hassasiyete neden olabiliyor.

SÜLFAT SAÇ KÖKLERİNE ZARAR VERİYOR

Saça en büyük zararı ise kesinlikle içeriğindeki maddeler veriyor. Çoğu şampuanın içerisinde sülfat bulunuyor.

Sülfat içeriği bulunan şampuanlarla saçlarınızı yıkamak saçların doğal dengesini bozuyor.

Saçları temizlemek için yaygın olarak kullanılan deterjan benzeri maddeler olduğunu, saçtaki yağı ve kiri çözerken aşırı kuruluk yapabildiklerinin altını çiziyor.

Bu durum özellikle kuru veya hassas saç veya saç derisi olan kişilerde sorun olabiliyor. Ayrıca, sülfatlar bazı insanlarda saç renginin solmasına veya renkli saç boyalarının çabuk solmasına neden olabiliyor.

BU ŞAMPUANLAR SAÇ DERİSİNİ TIKIYOR

Şampuanların içerisinde bulunan silikonlara da dikkat çeken uzmanlar şampuanlarınızı seçerken çok dikkatli olmanız konusunda uyarıyor.

Silikonlar, saçı yumuşatıyor, parlaklık veriyor ve taranmasını kolaylaştırıyor. Ancak, bazı uzmanlar silikonların saç derisini tıkayabileceğini ve saç derisi problemlerine (örneğin sivilce veya kepek gibi) yol açabileceğini düşünüyor. Ayrıca, bazı uzmanlar silikonlarla kaplanmış saçların zamanla mat ve ağırlaşabileceğini ifade ediyor.

SAHTE ŞAMPUANLARA DİKKAT!

Piyasada bulunan içeriği sahte olan şampuanlar sedef ve egzama gibi saç hastalıklarını tetikliyor.

Ancak bu durumun sahte şampuanlardaki özel maddelerden kaynaklanmadığını, orijinal markalardan farklı ve kalitesiz içeriklere sahip olmalarıyla ilgili ortaya çıktığını ifade ediliyor. Sahte şampuanlar saç derisini kurutuyor. Saç diplerinden iltihaplanmaya ve tahrişe sebep olabiliyor.

ŞAMPUAN SEÇERKEN DİKKAT!

Şampuan seçerken mutlaka saç tipinize uygun olan şampuanı tercih etmelisiniz. Her saç tipine göre farklı içerikte şampuan üretildiğinden isabetli bir seçim yapmanız gerekmektedir. Saçlarınız kuruysa nemlendirici oranı yoğun olan ya da yumuşaklık veren bitkisel yağ özleriyle desteklenmiş şampuanları tercih etmelisiniz.

2023-05-26T06:33:14Z dg43tfdfdgfd