PRENS PHILIP KIMDIR? KRALIçE 2. ELIZABETH’IN EşI PRENS PHILIP NEDEN öLDü?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in eşi Prens Philip hayatını kaybetti. Edinburg Dükü Philip bir süredir kalbi nedeniyle tedavi görüyordu. Mart ayı başında kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Prens Philip son görüntüsü ile oldukça şaşırtmıştı. Peki, Kraliçe 2. Elizabeth’in eşi Prens Philip kimdir, neden öldü?

Edinburg Dükü Prens Philip’ten acı haber geldi. Bir süredir tedavisi devam eden Philip 99 yaşında Windsor Kalesi'nde yaşamını yitirdi. Mart ayında kalp rahatsızlığı geçiren Prens Philip hastane çıkışındaki görüntüsüyle herkesi şaşırtmıştı. Dükün koronavirüs olduğu iddiaları ise yalanlanmıştı.

PRENS PHİLİP KİMDİR, NEDEN ÖLDÜ?

Birleşik Krallık’ın, en uzun hizmet eden Monark eşiydi. Edinburgh Prens Philip 99 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Prens Philip, Yunanistan’ın Korfu Adası'nda, 1921 yılında dünyaya geldi. Doğduğunda unvanı, Yunanistan ve Danimarka Prensi'ydi çünkü babası Yunanistan Prensi Andrew, annesi ise Danimarka Prensesi Alice’di.

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu, Yunan ordusunu yenilgiye uğratınca ailesi, Paris’e yerleşti. Philip hayatının ilk yıllarını Fransa’da geçirdi. Daha sonra eğitim için İskoçya’ya gitti. İngiliz Kraliyet Deniz Harp Okulu’na yazıldı, birincilikle bitirdi.

Okuduğu yıllarda, uzaktan kuzeni olan Prenses Elizabeth ile tanıştı. Philip 18, Elizabeth ise sadece 13 yaşındaydı.

İkinci Dünya Savaşı’nda aktif rol alan Prens Philip, 1947 yılına gelindiğinde Yunanistan ve Danimarka tahtlarındaki haklarından feragat etti ve İngiltere vatandaşı oldu. Aynı yıl, Prenses Elizabeth ile evlendi.

İkinci Dünya Savaşı henüz bittiği için, gösterişsiz bir düğün yapılması planlandı ancak buna rağmen, Westminster Katedrali’nde yapılan düğüne, 2 bin 500 davetli katıldı.

Elizabeth ve Philip’in Alman akrabaları ise, Nazilerle bağlantılı oldukları gerekçesiyle düğüne katılmadı. Bu evlilikle artık İngiliz Kraliyet Ailesi’nin bir üyesi olan Philip’e, Edinburgh Dükü unvanı verildi.

Yeni kraliçenin kocasının soyadını almayacağını ve Windsor olarak devam edeceğini açıklayan bir duyuru yapıldı. Bu durum Prens Philip’i çok üzdü. Philip bir röportajında bu konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış; “Ülkenin kendi çocuklarına adını vermesine izin vermediği tek adam benim.” ifadelerini kullanmıştı.

Çift, birinci evlilik yıldönümlerinden 6 gün önce, ilk çocukları ve İngiltere tahtının Veliaht Prensi Charles’ı kucaklarına aldı.

Prens Philip, eşi Elizabeth’in tahta oturduğu 1952 yılına kadar, deniz kuvvetlerindeki görevini sürdürdü.

Dükün ölüm nedeni ile ilgili henüz bir açıklama yapılmasa da devam eden kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavisinin sürdüğü biliniyordu.

2023-02-02T14:11:53Z dg43tfdfdgfd