GüBREDE IKI FABRIKA YATıRıMı BIRDEN

Yıldızlar Yatırım Holding bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Gübre Sanayii (İGSAŞ), 2023 sonu itibarıyla Samsun ve Hatay’daki iki fabrika yatırımıyla büyüme hedefinde.

Şirket Samsun’da yıllık 200 bin ton kapasiteli orgonomineral kompoze gübre fabrikasında çalışmaların hızla devam ettiğini ve yılın son çeyreğinde üretimin hedeflendiğini duyurdu. Eşzamanlı olarak Hatay’da devam eden fabrika yatırımında ise üretim bantlarının 2024 sonunda dönmeye başlaması planlanıyor. Hatay’daki fabrikada yıllık 250 bin ton kapasite hedefleniyor.

DEPREM BÖLGESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Hatay’da devreye girecek fabrikanın deprem felaketinden en ağır darbeyi alan kentin yeniden ayağa kalkması için önemli bir katkı sağlayacağını belirten İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Her iki yatırımın hayata geçmesiyle Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayacağız. Odağımızda her tarım ürününe özel gübreyi portföyümüze dahil etmek var” dedi.

Deprem nedeniyle büyük hasar gören bölgenin yeniden yapılandırılmasına destek olmak amacıyla Hatay’a bir fabrika kurma kararı verdiklerini belirten İlkay Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatay’da hayata geçireceğimiz yıllık 250 bin tonluk kompoze gübre fabrikası, bölgenin sanayisine ve tarımına büyük katkı sağlayacak. 60 milyon Euroluk yatırımla devreye alacağımız fabrikamızın, 2024 yılının sonunda üretime geçmesini planlıyoruz. Bölgenin yaşanan deprem felaketinden sonra cazibe merkezi ilan edilmesi yatırımcılar için bir avantajı da beraberinde getirdi.”

İHRACATTA HEDEF AKDENİZ ÇANAĞI

Samsun yatırımıyla birlikte Karadeniz Bölgesi’ne daha iyi hizmet vereceklerini belirten İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Bölgenin ihtiyacı olan daha spesifik gübre talebini karşılarken bir yandan da ihracatta ciddi bir değer yaratacağız. Ayrıca Samsun’daki fabrikamızın devreye girmesiyle Karadeniz Bölgesi’ndeki gücümüzü daha da artıracağız” dedi.

İki yatırımın devreye girmesiyle Türkiye çapında geniş bir üretim ağına sahip olacaklarının da altını çizen Ünal, “Bugün 240 bin tonluk bir kompoze gübre kapasitesine sahip olan İGSAŞ, iki yıl sonra üç ayrı noktada 700- 750 bin ton kompoze gübre üreterek Türkiye’yi uçtan uca saracak.”

GÜNEŞ ENERJİSİYLE YEŞİL ÜRETİM 

Gübre üretiminde sürdürülebilir kaynaklardan yararlanmaya odaklandıklarını açıklayan Ünal, güneş enerjisi yatırımlarına dikkat çekti. Ünal, “Kütahya’daki 30 megavat kurulu güce sahip güneş enerjisi santralını devreye almaya hazırlanıyoruz. Bu yatırımla karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik önemli bir hamle yapmış olacağız. Yeşil Mutabakat ile 2021 Ocak itibarıyla sınırda karbon vergisi mekanizması (CBAM) getirildi. Burada beş sektör seçildi ve bu sektörlerden biri de gübre. İGSAŞ olarak çok büyük hedeflerimiz var. 2026 yılı ve sonrasında Avrupa’ya ihracatta problem yaşamamak adına karbon nötre doğru gitmeliyiz.”

 

2023-05-27T04:04:40Z dg43tfdfdgfd