BELIMDE KAYMA VAR NE YAPMALıYıM? BEL KAYMASı NASıL GEçER?

Belde kayma olan kişiler ağrı şikayeti ile doktora başvurur. Bu gibi durumlarda ağrının şiddetine ve kaymanın ilerlemesine bakılarak tedaviye karar verilir. Öncelikle ağrı kesiciler ve fizik tedavi tercih edilir ve hastalara istirahat önerilir. Peki dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve bel kayması nasıl geçer? Merak edilen tüm detayları Posta.com.tr okurları için derledik.

Bel kaymasının geçmesi için mutlaka dinlenmek ve ani hareketlerden de kaçınmak gerekir. Bununla beraber ağrı kesicilerle ağrının hafiflemesini sağlamak da mümkündür. 

BELİMDE KAYMA VAR NE YAPMALIYIM?

Bel kaymasının tedavisine hastalığın ne kadar ilerlediğine ya da hangi aşamada olduğuna bakılarak karar verilir. Eğer hastalarda önemli belirtilere rastlanmazsa medikal tedavinin gerçekleştirilmesi öncelikli olarak tercih edilir. Hastalara fizik tedavi ile beraber ağrı kesicilerin kullanımı, korse takılması ya da evde dinlenme önerilebilir. Bu süreçte hastanın durumu takip edilir ve iyileşmenin hızına bakılır.

Tedavinin olumlu sonuçlanabilmesi için sürekli dinlenmek, beli zorlayıcı hareketlerden uzak durmak ve ani hareketlerden de kaçınmak gerekir. Eğer sırt ve bel bölümünde ağrılar meydana gelirse steroid enjeksiyon ile ağrıların azaltılması da mümkündür. Medikal tedavide eğer ilerleme olmazsa cerrahi tedavi yoluna gidilmesi gerekir.

Bu yöntemde hastaların kayan omurları yerine sabitlenir ve yerinden oynamaması amaçlanır. Bu sayede bel kayması ortadan kalkar ve hareket kısıtlaması da olmaz. Fizik tedavi ile de bel kaymasının engellenmesi mümkündür. Egzersiz planı ile bel kaymasının yavaş yavaş iyileşmesi ve belin eski haline getirilmesi amaçlanır.

Ameliyata karar vermeden önce tüm yöntemler denenir ve son yöntem olarak da ameliyat tercih edilir Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da riskler vardır fakat bu riskler çok düşüktür. Bu nedenle genellikle bel kayması ameliyatları başarılı bir şekilde sonuçlanır ve hastalar kısa süre içinde eski hayatlarına dönerler. 

BEL KAYMASI NASIL GEÇER?

Bel kayması olması durumunda eğer kayma hafif dereceliyse ağrı kesici, bazı hafif ilaçlar, dinlenme ve geçici korse kullanımı önerilebilir. Bu gibi durumlarda hastaların sosyal hayatlarına daha hızlı dönebilmeleri için fizik tedavi yöntemleri de önerilebilir. Bel ağrısıyla beraber sinir sıkışması da varsa foraminal ya da epidural enjeksiyonlar da tedavide kullanılabilir.

İlaç tedavisi ve diğer yöntemler ile geçmeyen ağrılar için de cerrahi yöntemler düşünülmelidir. Bel kaymasının cerrahi tedavisinde kaymanın olduğu bölgedeki sinirler serbestleştirilir ve omurlar birbirine sabitlenir. Bu sayede hastalardaki kaymanın ilerlemesi engellenir.

Ameliyatın önden ya da arkadan veya her iki taraftan da yapılması mümkündür. Ameliyattan sonra rehabilitasyon programları ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Bel kayması durumu eğer ihmal edilirse ilerde daha büyük sağlık sorunlarına yol açabileceği için mutlaka zorlamamalı ve bir uzmana başvurmalısınız.

2023-03-19T12:41:06Z dg43tfdfdgfd